Wybierz swoje miasto: także ogólnopolskie tylko lokalne

kategoria: Zdrowie   dodane: 15/05/2020
Czy kiedykolwiek dokuczały ci zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci i koncentracji, zwiększona masa ciała czy depresyjne samopoczucie? Objawy te łączyłeś najprawdopodobniej z przepracowaniem oraz zbyt małą ilością ruchu. Tymczasem, mogą to być oznaki, że cierpisz właśnie na tę chorobę.

Hashimoto to przewlekłe, limfocytowe zapalenie tarczycy. Dotyka ono częściej kobiety, niż mężczyzn i w większości ujawnia się ok. 45 roku życia. Jest coraz częściej spotykane, lecz rzadko poprawnie diagnozowane.

Pojawienie się objawów choroby, nie jest równoznaczne z jej początkiem. Rozwija się ona, bowiem w sposób utajony, a w momencie, kiedy zauważamy jej symptomy, możemy być pewni, że chorujemy na nią już od jakiegoś czasu.

 

Co się dzieje w organizmie?

 

Hashimoto jest ściśle związane z tarczycą. W pewnym momencie, w gruczole tym powstaje stan zapalny, wywołany przez własne komórki odpornościowe, które zaczynają atakować tarczycę. Następuje walka organizmu z samym sobą.

 

Przyczyna

 

Przyczyna powstającego stanu zapalnego nie jest znana. Lekarze spekulują, iż może to być narażenie pacjenta na silny stres oraz uwarunkowania genetyczne. Choroba ta, bowiem, często, jest dziedziczna.

 

Objawy

 

O występowaniu u nas tej choroby, często dowiadujemy się przypadkiem. Dzieje się to przy okazji innych badań lub, gdy zgłaszamy się do lekarza rodzinnego z objawami, które na pierwszy rzut oka, niekoniecznie na nią wskazują.

Wówczas z badań poziomu TSH (hormon tarczycowy – tyroksyna) dowiadujemy się o nieprawidłowościach i zaczynamy szukać przyczyny.

Warto wiedzieć, iż wszelkie zaburzenia funkcjonowania tarczycy (nadczynność i niedoczynność), nie zawsze definiują występowanie, również Hashimoto.

 

Do najczęstszych objawów tej choroby zaliczamy:

 

- ciągłe uczucie zimna

- chroniczne zmęczenie

- senność

- spadek koncentracji i zaburzenia pamięci

- zwiększona masa ciała

- zaparcia

- sucha skóra, suche, wypadające włosy

- zawroty głowy

- zaburzony rytm serca

- nieprawidłowe miesiączkowanie

- depresja

 

Choroba nieuleczalna?

 

Niestety tak. Na Hashimoto cierpi się całe życie. Nie można jej całkowicie wyleczyć, można jedynie zapobiegać objawom. Pacjentowi podawany jest hormon tarczycowy – lewotyroksyna, który ma zastępować naturalnie produkowane substancje w organizmie. Przyjmowany jest w formie tabletek, codziennie, na czczo, przed śniadaniem.

Pomocna może okazać się również odpowiednia dieta. Unikanie używek, glutenu oraz spożywanie dużej ilości białka i błonnika jest wskazane.

 

Hashimoto a psychika

 

Zaburzenia tarczycy, niestety mają wpływ na zdrowie psychiczne. W przypadku stałego, złego samopoczucia, nawet po wprowadzeniu odpowiednich leków na Hashimoto, warto zgłosić się do specjalisty. Podjęcie psychoterapii oraz zastosowanie medykamentów mogą okazać się konieczne.

 

Zbyt późna diagnoza

 

Nieleczony stan zapalny tarczycy prowadzi do ciężkich powikłań. Choroby serca, bezpłodność, a w ciężkich przypadkach nawet śpiączka. Dlatego tak ważna jest czujna obserwacja swojego organizmu oraz pilne zgłoszenie się do lekarza.

Zakupy grupowe - DobreZabawki Zakupy grupowe - RtvAgdOutlet Zakupy grupowe - Sporti

 

  Przeczytałem/am oraz akceptuję regulamin oraz politykę prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w celach reklamowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach statystycznych i marketingowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych [pełna treść klauzuli]