Usługi adwokackie zwykle kojarzą się nam z dużym wydatkiem. Tymczasem, nie zawsze tak jest. Choć nie ma ściśle określonego cennika, odpowiedniego dla każdej kancelarii, to na koszt pomocy specjalisty zwykle wpływają podobne czynniki.
To, ile będzie kosztowała dana usługa, zależy przede wszystkim od jej czasochłonności. Jeżeli prawnik, na jej rozwiązanie będzie musiał poświęcić dużo czasu, jego klient zapłaci więcej. Wydaje się to być sprawiedliwym rozwiązaniem. Oprócz tego, na cenę wpływa także skomplikowanie sprawy, co pośrednio łączy się z czasochłonnością. Jeśli dany problem jest wielowątkowy oraz wymaga solidnego przygotowania, adwokat podniesie nieco stawkę.
Cena za usługę zależy także od jej charakteru. Z reguły za zwykłą poradę prawną klient zapłaci mniej. Natomiast gdy adwokat podejmie się prowadzenia sprawy, wraz z reprezentowaniem w sądzie, zainteresowana osoba poniesie większe koszta. Na cenę wpłynie także to, z jakiej dziedziny prawa jest dany problem.
Dodatkowo, lokalizacja danej kancelarii adwokackiej może mieć wpływ na wysokość kosztów za usługi. W większych miastach najprawdopodobniej będą one droższe, zaś w mniejszych – nieco tańsze. Oprócz tego, jeżeli dany adwokat posiada duże doświadczenie zawodowe, a także renomę, oczywistym jest, że będzie posiadał cennik nieco wyższy, niż świeżo upieczony absolwent prawa.
Jak adwokat wycenia swoją pracę?
Każdy z adwokatów ma swój własny cennik. W jaki sposób obliczają koszt danej sprawy? Tak jak u adwokata, działającego na terenie Czeladzi, istnieje kilka różnych wzorów.
Honorarium ryczałtowe
Polega na tym, że wysokość wynagrodzenia adwokata za daną usługę, jest już z góry ustalone. Oznacza to, że klient od początku wie, ile finalnie zapłaci. Ten sposób rozliczania dotyczy przede wszystkim sporządzania umów i pism sądowych, ale i reprezentowania oraz prowadzenia spraw przed sądem.
Honorarium według stawki godzinowej
W tym przypadku płatność za daną usługę zależy od czasu, jaki prawnik poświęcił na jej rozwiązanie. Wówczas klient dopiero po zrealizowaniu wszystkich zadań wie, jaka jest ostateczna, należna kwota. Adwokat przygotowuje również spis czynności, które wykonał i następnie prezentuje je klientowi.
Honorarium z premią za sukces
Sposób ten kieruje się zasadą, że do podstawowej ceny usługi (ustalonej według stawki godzinowej, bądź zryczałtowanej) doliczane jest honorarium za pomyślne rozwiązanie sprawy. Wówczas zwykle stawka podstawowa jest nieco niższa.
Honorarium mieszane
Jest to rodzaj rozliczenia, łączący w sobie dwa lub więcej wyżej wymienionych sposobów naliczania honorarium. Jeżeli wraz z klientem, adwokat podejmie decyzję o takim systemie wynagrodzenia, informuje on daną osobę o kosztach na każdym etapie sprawy. Wszystko musi być bowiem dla klienta jasne i zrozumiałe.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z http://adwokat-karolczyk.pl/ - Adwokat czeladź