Wybierz swoje miasto: także ogólnopolskie tylko lokalne

kategoria: Ciekawostki   dodane: 30/04/2020
Na temat Polski i Polaków istnieje wiele stereotypów. Niektóre z nich są niezwykle krzywdzące, inne zaś mocno generalizują. Istnieją jednak i takie, które przedstawiają nas w dobrym świetle. Chcesz się dowiedzieć, co sądzą o nas mieszkańcy innych krajów? Poznaj 10 rzeczy, z których słynie nasza ojczyzna.

1. Jan Paweł II

 

Według wyników jednego z badania, w którym zapytano uczestników, z czego słynie Polska, aż ok. 77% wskazało na papieża Jana Pawła II, jako wizytówkę kraju. Tutaj niewątpliwie jest to pozytywne skojarzenie. Dla wielu Papież Polak jest bardzo ważnym symbolem i jak się okazuje, znanym również za granicą. Wpływ na to może mieć jego pontyfikat, który był jednym z najdłuższych w historii. Także znane jest jego przeciwdziałanie komunizmowi oraz upowszechnienie kultu miłosierdzia Bożego. Dla wielu był największym człowiekiem w historii.

 

2. Wódka

 

Na drugim, zaszczytnym miejscu znalazła się wódka. Okazuje się, że aż ponad połowa ankietowanych wskazała ten napój alkoholowy, jako znak rozpoznawczy Polski. Oprócz jej dobrej jakości, mówili również o stereotypie nieustannie pijącego Polaka. Za granicami kraju jesteśmy znani z mocnej głowy oraz wielkiego zamiłowania do alkoholu.

 

3. Lech Wałęsa

 

Kolejny wielki człowiek, który zapisał się na kartach, nie tylko polskiej, historii. Kojarzony jest jako symbol obalenia władzy komunistów oraz stworzenia nowej, demokratycznej Polski. Niektórzy obcokrajowcy kojarzą również dowodzoną przez niego „Solidarność”. Oprócz tego jest on rozpoznawalny także jako Polak, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

 

4. Polacy są pracowici, ale skąpi

 

Myśląc typowo o Polakach, większość obcokrajowców przyzna temu stwierdzeniu rację. Poza granicami jesteśmy bowiem doceniani za naszą pracę i poświęcenie. Polak bowiem potrafi pracować ciężko i sumiennie, a także starannie wykonuje swoje obowiązki. Mówi się, że ma duże poszanowanie dla pracy. Jednocześnie jednak uważani jesteśmy za skąpych, a niekiedy za oszustów. Mieszkańcy innych krajów wskazują na nas, jako właścicieli nieuczciwych interesów oraz kombinatorów. Niestety, jesteśmy również postrzegani jako tania siła robocza.

 

5. Kiełbasa i pierogi

 

Jeżeli chodzi o polską kuchnię, niektórzy określają ją jako niezwykle smaczną, inni zaś za nią nie przepadają. W jednym są jednak zgodni. Polska to kraj kiełbasy i pierogów. Wielu obcokrajowców docenia smaki naszych ojczystych wyrobów. Polska kiełbasa uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Charakterystyczne są także pierogi o różnych farszach i smakach. Dla znacznej większość mieszkańców z zagranicy są one obowiązkowym punktem wycieczki przy przyjeździe do Polski.

 

6. W Polsce jest tanio

 

Dla wielu mieszkańców Europy ceny w Polsce są niezwykle niskie. Wynika to między innymi ze znacznej dysproporcji pomiędzy zarobkami Polaków, a osób z krajów Zachodu. Dlatego też przyjeżdżając na wakacje nie oszczędzają na wydatkach. Prawdą jest jednak, że dla mieszkańców ojczyzny, ceny w Polsce są wprost proporcjonalne do ich zarobków. Zwykle niestety nawet wyższe, niż w innych krajach Europy.

 

7. Bursztyny

 

Okazuje się, że jest to częsta pamiątka z Polski wśród zagranicznych turystów. Nasz kraj bowiem słynie z eksportu tego kamienia. Posiadamy także kolekcje wielu nietuzinkowych okazów. Z bursztynu tworzona jest najczęściej biżuteria.

 

8. Polacy są konserwatywni i zamknięci

 

Wielu zagranicznych mieszkańców właśnie w ten sposób wypowiadało się o naszych rodakach na emigracji. Według nich sztywno trzymamy się ustalonych norm moralnych oraz zasad, a także mamy problemy z tolerancją. Źle znosimy zmiany, a także niechętnie otwieramy się na nowe kultury i zwyczaje. Mamy często „zamkniętą głowę” oraz nie tolerujemy kompromisów.

 

9. Wiele kościołów

 

Pierwszym, co po przyjeździe do Polski zaskakuje turystów, jest duża ilość świątyń. Opisują, że kościół katolicki stoi niemal na każdym kroku. Dlatego też uważają nasz naród za bardzo religijny i zaangażowany w wiarę.

 

10. Rodzina jako najwyższa wartość

 

Polacy imponują obcokrajowcom swoją rodzinnością. To właśnie więzi rodzinne bowiem stawiają na pierwszym miejscu, nieraz ponad karierę zawodową czy samorozwój. Jednocześnie nasz kraj znacznie przoduje w statystykach dotyczących ilości oraz wczesnego wieku zawierania małżeństw.

Zakupy grupowe - Groupon Zakupy grupowe - Infobuzer Zakupy grupowe - RtvAgdOutlet Zakupy grupowe - Sporti Zakupy grupowe - TaniaKsiazka

 

  Przeczytałem/am oraz akceptuję regulamin oraz politykę prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w celach reklamowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach statystycznych i marketingowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych [pełna treść klauzuli]