Wybierz swoje miasto: także ogólnopolskie tylko lokalne

kategoria: Finanse   dodane: 11/09/2020
18 urodziny to jeden z najhuczniej obchodzonych jubileuszy w życiu człowieka. Szczególne znaczenie ma on dla nastolatka, który z momentem osiągnięcia pełnoletności, staje się dorosły. Taki dzień, młody człowiek zwykle pragnie spędzić ze znajomymi przy rytmach muzyki, z dobrym jedzeniem i alkoholem. Od paru lat obserwuje się trend na organizowanie 18nastek z rozmachem godnym wesela. Zwykła domówka ze znajomymi zwykle wypierana jest przez imprezy w klubach czy wynajętych salach. Jak wyglądają współczesne osiemnastki i dlaczego są aż tak drogie?

Okazja świętowania swojej pełnoletności z przyjaciółmi jest dla nastolatka bardzo ważna. To wyznacznik jego statusu wśród znajomych, chęć wpasowania się w obecnie panujące trendy oraz pragnienie dobrej zabawy. Jeszcze parę lat temu 18nastkę organizowało się w gronie rodziny lub jako zwykłą „posiadówkę” dla znajomych, w domu solenizanta. Wtedy prawie każdy mógł sobie pozwolić na takie przedsięwzięcie, a rodzice nie byli zmuszeni brać pożyczek, aby sfinansować imprezę marzeń ich dziecka. Współczesne 18nastki to tak naprawdę „mini wesela”. Aby sprostać obecnie panującej modzie, trzeba bowiem wynająć salę, w której będzie bawić się 50 osób, zapewnić im jedzenie, picie i alkohol. Dodatkowo na imprezie powinien pojawić się Dj, fotograf, dekoracje oraz opcjonalne atrakcje. Solenizantka musi mieć odpowiednią kreację oraz nierzadko fryzurę i makijaż zrobione w salonie kosmetycznym. Ile taka przyjemność będzie nas kosztować? Przeanalizujmy poszczególne elementy imprezy.

 

Sala

 

Zwykle jest to klub, sala typu weselnego, pomieszczenie w barze, apartament w hotelu czy też specjalne lokale przeznaczone na tego typu eventy. Ceny za wynajęcie wahają się w zależności od wielkości oraz typu miejsca imprezy. Na wysokość wydatków wpływa także kwota za tzw. talerzyk oraz decyzja czy jedzenie przygotowujemy we własnych zakresie, a może korzystamy z oddzielnie zamówionego cateringu. Średnia cena za wynajęcie sali wraz z jedzeniem będzie wynosić ok. 4/5 tysięcy zł.

 

Alkohol

 

Jak wiadomo nastolatkowie w swój pierwszy dzień dorosłego życia chcą skorzystać z jego przywilejów. Dlatego też ważnym elementem każdej 18nastki jest właśnie alkohol. Przy założeniu, że impreza jest organizowana dla 50 osób, należy liczyć ok. 0,5 litra wódki „na głowę”. Oprócz drinków nastolatkowie mogą także mieć ochotę na piwo czy wino. To również należy uwzględnić w imprezowym budżecie. W sumie alkohol wyniesie ok. 1000 zł.

 

Catering, przekąski

 

Jeżeli zdecydujemy się na oddzielny catering, w zależności od typu oraz ilości dań, zapłacimy od 200 do 400 zł. Dodatkowo warto zadbać o przekąski w postaci ciast, słodyczy czy chipsów. Tego typu przysmaków schodzi bowiem najwięcej. Dla gości jest to łatwy i szybki sposób na „podjedzenie” w przewie od tańców. Za przekąski, ciasta oraz tort zapłacimy ok. 300/400 zł.

 

Dj, fotograf

 

Specjalnie przygotowana przez solenizanta playlista, puszczana z laptopa nie jest złym pomysłem, jednak Dj, oprócz włączania piosenek, zwykle również prowadzi daną imprezę. Zachęca gości do tańca, organizuje zabawy oraz reaguje na nastroje panujące na parkiecie. Profesjonalny Dj to wydatek rzędu 500-900 zł.

Zwykle nastolatek pragnie również uwiecznić przebieg swojej imprezy. O taką pomoc możemy poprosić fotografa. Za profesjonalne, dobrej jakości zdjęcia zapłacimy podobnie jak za usługę Dj, czyli od 500 do 900 zł.

 

Dekoracje

 

Jeżeli w cenie wynajmu sali nie zostały przewidziane dekoracje, należy zadbać o nie samemu. Są to zwykle balony z helem oraz te układające się, np. w cyfrę „18”, girlandy oraz papeteria na stół. Dodatkowo trzeba zapłacić także za zaproszenia dla gości. Łącznie, koszt dekoracji wyniesie ok. 300 zł.

 

18nastka – małe wesele

 

Podsumujmy koszta. Okazuje się, że świętowanie dorosłości w gronie znajomych to wydatek rzędu połowy wesela. Zapłacimy za nie bowiem od 7 do 9 tysięcy zł. Oczywiście, wydatki można ograniczyć, poprzez rezygnacje z niektórych elementów wystroju, wykwintnego menu czy zmianę miejsca imprezy. Redukcji może ulec również lista gości.

 

Warto zastanowić się, czy tak duże pieniądze chcemy przeznaczyć na jedną noc. Obecnie panujący trend na huczne 18nastki może okazać się druzgoczący dla części rodziców. Nie należy jednak popadać w szaleństwo oraz dobrze zastanowić się nad sensem „mini wesel” dla nastolatków.

Zakupy grupowe - DobreZabawki Zakupy grupowe - RtvAgdOutlet Zakupy grupowe - Sporti

 

  Przeczytałem/am oraz akceptuję regulamin oraz politykę prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w celach reklamowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach statystycznych i marketingowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych [pełna treść klauzuli]