1. Wzrost cen produktów
Podniesienie płacy minimalnej będzie wiązał się z większymi kosztami zatrudnienia pracowników. W związku z tym przedsiębiorcy będą zmuszeni wyrównać dotychczasowy balans pomiędzy produkcją a sprzedażą produktów. Aby nie doświadczyć strat, dodatkowymi kosztami najprawdopodobniej obciążą konsumentów. Wówczas ceny danych produktów wzrosną. Będziemy zarabiać więcej, ale i więcej wydawać. Nastąpi również inflacja, czyli spadek wartości pieniądza. Złotówka nie będzie już warta tyle samo, gdyż kupimy za nią mniej.
2. Zwolnienia pracowników
Wzrost płac to dla pracodawców większe koszta utrzymania pracowników. W związku z tym nie każdy z nich będzie mógł sobie pozwolić na zatrudnienie tylu osób, ilu do tej pory. Możliwe, że poskutkuje to zwolnieniami lub upadkami przedsiębiorstw. Może być to jednak także bodziec dla firm do poszukiwania oraz wdrożenia nowych technologii. Robotyzacja jest w Polsce bowiem na bardzo niskim poziomie.
3. Szybszy rozwój gospodarczy
Wzrost płacy minimalnej oznacza większe dochody dla pracowników firm. W związku z większą ilością pieniędzy w domowym budżecie, nawet najbiedniejsi będą mogli pozwolić sobie na niedostępne dotąd dobra. Eksperci zapowiadają, że osoby zarabiające minimalna stawkę będą stanowić jedną z najliczniejszych grup społecznych, a to właśnie masy napędzają rozwój gospodarczy. Dlatego też polska gospodarka przyspieszy.
4. Zmniejszenie lub zwiększenie bezrobocia
Podwyższenie stawki minimalnej na pewno bardzo silnie wpłynie na zmianę wskaźnika bezrobocia w naszym kraju. Jednak to, czy zostanie ono zmniejszone, czy jednak wzrośnie pozostaje kwestią sporną.
Zmniejszenie bezrobocia może nastąpić wskutek bardziej atrakcyjnych wynagrodzeń dla tych, którzy do tej pory wybierali życie na zasiłku. Trudniej będzie bowiem zrezygnować z pracy, w której zarobki znacznie różnią się od kwoty zasiłku. Natomiast do dnia dzisiejszego bilans „zysków i strat” pozostania na zasiłku, osobom bezrobotnym prezentuje się znacznie lepiej, niż praca.
Zwiększenie problemu bezrobocia może natomiast wyniknąć z dużych kosztów utrzymania pracownika. Człowiek który nie będzie w stanie „na siebie zarobić” będzie bowiem zwalniany. Tym samym osoby mniej produktywne nie dostaną pracy. Powiększy się również tak zwana „szara strefa”. Pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać na „umowę o pracę”, a część wynagrodzeń pracowników będzie wypłacana „pod stołem”.
5. Spłaszczenie wynagrodzeń
Podwyższenie płacy minimalnej może przynieść tak zwane spłaszczenie wynagrodzeń. Zjawisko to będzie polegało na ujednoliceniu pensji wszystkich pracowników, nawet tych z wyższymi kwalifikacjami. Osoby o większym doświadczeniu oraz wiedzy będą zarabiać tyle samo, co pracownicy zatrudnieni na „najniższą krajową”. System ten stanie się wówczas niesprawiedliwy i najprawdopodobniej pojawią się protesty.