Wybierz swoje miasto: także ogólnopolskie tylko lokalne

kategoria: Ciekawostki   dodane: 25/03/2020
Dużo ludzi, na myśl o zmianie, przeszywa dreszcz obawy. W ich głowach od razu pojawia się sprzeciw oraz możliwe negatywne skutki. Dlaczego tak jest? Przecież zmiany to nieodłączna część naszego życia, z którą musimy nauczyć się współpracować. Akceptacja ich nie jest jednak prosta. Z czego to wynika i czy zmiany faktycznie są dla nas dobre?

Zmiany towarzyszą nam przez całe życie. Jedne wynikają z naszych osobistych wyborów, inne zaś są od nas niezależne. Obydwie wiążą się ze strachem i obawami. Boimy się bowiem tego, czego nie znamy.

 

Zmiana to widmo innej, nieznanej dotąd sytuacji, w której przyjdzie nam stanąć. Brak doświadczeń oraz analogii do nadchodzącego wydarzenia powoduje w nas lęk oraz uruchamia mechanizm negatywnych myśli. W tym przypadku nawet ekscytacja czy poruszenie, związane z potencjalnie dobrą zmianą, mogą zostać przyćmione przez negatywne emocje. „Nieznane” to słowo kluczowe. Bezpieczne jest dla nas bowiem to, o czym dużo wiemy. A poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych i najważniejszych potrzeb człowieka.

 

Od dziecka poczucie bezpieczeństwa zapewnia nam stabilne środowisko, rutyna oraz ci sami opiekunowie. Dobrze znamy te elementy otaczającego nas świata i dzięki nim czujemy się komfortowo. Śmiała eksploracja otoczenia następuje dopiero w kolejnych etapach rozwoju. Również wówczas dziecko spodziewa się oparcia w rodzicach. Jak zatem nie bać się zmian, jeżeli instynkt podpowiada nam co innego?

 

Lęk należy przełamywać. W innym przypadku wciąż będziemy cierpieć. Skoro w naszym życiu jedyną pewną rzeczą jest zmiana, to należy się na nią uodpornić. Jednak czy zmiany są dla nas dobre? To pytanie jest szczególnie ważne w przypadku samodzielnej decyzji o podjęciu działania.

 

Niepewność co do własnych umiejętności i możliwości zwykle hamuje nas w podjęciu decyzji. Naturalny instynkt podpowiada, że nasza strefa komfortu jest stabilną wyspą bezpieczeństwa. W dodatku zmiana wiąże się z trudem. Aby samodzielnie czegoś dokonać, musimy podjąć działanie, w stosunku do którego nie mamy pewności, że jego skutki będą pozytywne. Czy więc warto zatem ryzykować?

 

Na pytanie, czy zmiany są dla nas dobre, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ich skutki mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jednak pewne jest to, że zmiany musimy podejmować. Dzięki nim stajemy się bardziej elastyczni oraz w wyniku doświadczeń, uodparniamy się na negatywne emocje, które w nas wywołują. Dodatkowo są szansą na lepsze jutro. Ile razy w wyniku lęku nie podjąłeś decyzji o zmianie pracy czy szkoły? Ile razy nie skorzystałeś z okazji awansu, bo bałeś się, że nie poradzisz sobie na danym stanowisku? Oczywiście, zmiany mogą również przynieść negatywne skutki. Jednak w wyniku każdej z nich nabieramy doświadczenia, hartujemy się oraz poznajemy własne możliwości. Należy zatem pracować nas swoim lękiem. Każdy z nas ma na to swój przepis. Dla jednego z nas zdecydowany, duży ruch będzie motorem do działania, dla innego natomiast odpowiednia będzie metoda małych kroczków. Ważne jednak, aby nie dać się pokonać. Czerp z życia garściami i sam ustalaj zasady.

Zakupy grupowe - DobreZabawki Zakupy grupowe - Groupon Zakupy grupowe - Infobuzer Zakupy grupowe - RtvAgdOutlet Zakupy grupowe - Sporti Zakupy grupowe - TaniaKsiazka

 

  Przeczytałem/am oraz akceptuję regulamin oraz politykę prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w celach reklamowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach statystycznych i marketingowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych [pełna treść klauzuli]