Wybierz swoje miasto: także ogólnopolskie tylko lokalne

kategoria: Ciekawostki   dodane: 22/01/2020
Obgryzanie paznokci jest dość powszechnym zjawiskiem. Najczęściej obserwujemy je u dzieci oraz nastolatków. Takie zachowanie występuje jednak także u dorosłych. Czy obgryzanie paznokci jest normalne? Niektóre teorie głoszą, że z tego nawyku się wyrasta. Można się jednak z nim borykać przez całe życie. Jakie są przyczyny obgryzania paznokci?

Dzieci

 

Statystyki mówią, że ok. 30% dzieci oraz 45% nastolatków obgryza paznokcie. Jednocześnie wiek, w którym pojawia się u nich to zachowanie to średnio 10 lat. Jakie są tego przyczyny?

Obgryzanie paznokci to najczęściej sposób, w jaki dzieci reagują na emocje. Nie potrafiąc i nie znając innych metod raczenia sobie ze stresem, zaczynają odreagowywać w ten sposób. Dlatego też rodzice, którzy zauważą podobne zachowanie u swojego dziecka powinni zareagować. Należy pokazać mu alternatywne metody uwalniania emocji lub rozwiązać bieżący problem. Przede wszystkim nie należy za to karcić, lecz najpierw dowiedzieć się, co jest przyczyną tego zachowania.

 

Odruch wsadzania palców do buzi oraz podgryzanie ich nie jest świadomy, lecz zakodowany w naszej naturze. W ten sposób bowiem dziecko podświadomie przypomina sobie wiek niemowlęcy, w którym było karmione piersią. Zapewnia mu to poczucie bezpieczeństwa i łagodzi napięcia.

 

Nastolatki

 

W tym wieku obgryzanie paznokci może być jedynie pozostałym z dzieciństwa nawykiem. Pomimo braku potrzeby odreagowywania, nastolatek nadal będzie to robił, gdyż się przyzwyczaił. W momentach nudy czy w wolnej chwili zajmie się swoimi paznokciami. W takim przypadku pomocny może okazać się gorzki lakier do paznokci, który zniechęci do obgryzania. Jeżeli jednak zachowanie to jest konsekwencją silnych emocji, może to oznaczać chorobę, bądź symptomy zaburzenia psychicznego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób dorosłych.

 

Dorośli

 

Przyczyną obgryzania paznokci przez dorosłych są często problemy emocjonalne. Zachowanie to może być warunkowane stresem, rozdrażnieniem, nudą, ale także konkretnymi chorobami, jak nerwica czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Człowiek dotknięty tymi schorzeniami często odruchowo obgryza paznokcie. Nie kontroluje tego i często robi to nieświadomie. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy osoba celowo się rani. Wówczas jest to samookaleczanie, którego objaw również wynika z choroby. W przypadku zaburzeń emocjonalnych zapobieganie samemu obgryzaniu paznokci polega na leczeniu danego zaburzenia. Dopiero wtedy objawy te mogę się zmniejszyć lub zostaną całkowicie wyeliminowane.

 

Skutek obgryzania paznokci to przede wszystkim ich nieestetyczny wygląd. Dla jednych jest to wystarczający powód, aby zaprzestać temu zachowaniu, inni zaś nadal mają z tym problem. Co może się stać, jeżeli nadal będziemy obgryzać? Deformacji ulegnie płytka paznokcia. Będzie miała nienaturalny kształt. Dodatkowo opuszki palców staną się bardziej zaokrąglone. Wiele osób, które obgryzają paznokcie boryka się także z wadą zgryzu. Ich przednie zęby są bowiem bardziej wysunięte, a szczęka zniekształcona.

Obgryzanie paznokci może być również przyczyną zapaleń i infekcji dziąseł oraz układu pokarmowego. Pobierane wraz z brudem spod paznokci bakterie mogą być przyczyną nieświeżego zapachu z ust.

Zakupy grupowe - DobreZabawki Zakupy grupowe - Groupon Zakupy grupowe - RtvAgdOutlet Zakupy grupowe - Sporti Zakupy grupowe - TaniaKsiazka

 

  Przeczytałem/am oraz akceptuję regulamin oraz politykę prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w celach reklamowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach statystycznych i marketingowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych [pełna treść klauzuli]