Wybierz swoje miasto: także ogólnopolskie tylko lokalne

kategoria: Ciekawostki   dodane: 11/03/2020
Monotonia to stan powtarzalności, niezmienności oraz braku urozmaicenia. Z monotonna pracą kojarzy nam się zwykle praca przy taśmie produkcyjnej czy uzupełnianie danych w dokumentach. Większość ludzi będzie narzekało właśnie na takie czynności, jednak zawodów w których występuje znużenie jest o wiele więcej. Poziom nudy zależy również od indywidualnych preferencji pracownika. Z monotonią możesz spotkać się w każdej pracy, co w niektórych przypadkach przypłacisz zdrowiem, a nawet życiem.

Monotonia w pracy traktowana jest jako czynnik uciążliwy, tak samo jak, np. hałas. Długotrwałe powtarzanie tej samej czynności oraz jej przewidywalność negatywnie wpływa na pracownika oraz jego zdrowie. Pogorszeniu ulega zarówno jego stan psychiczny, jak i fizyczny. Znudzony może czuć wypalenie zawodowe, frustrację oraz brak sensu wykonywanej pracy. Jednostajność bodźców spowalnia również jego układ krążenia, oddech oraz powoduje senność. Monotonna praca przyczynia się także do chorób związanych z narządami ruchu, spowodowanych ciągłym napinaniem tych samych mięśni.

Złe samopoczucie psychiczne w połączeniu ze stresem oraz dolegliwościami fizycznymi mogą popchnąć pracownika do złożenia wypowiedzenia lub powodować apatie i zmniejszoną motywację do pracy.

 

Monotonia w pracy może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Zmniejszona czujność, koncentracja i zaangażowanie prowadzi do licznych błędów, które w przypadku niektórych zawodów mogą mieć poważne konsekwencje. Nieuważne użytkowanie maszyny produkcyjnej czy obniżona koncentracja podczas jazdy ciężarówką spowoduje wypadek oraz stworzy ogromne zagrożenie zarówno dla pracownika, jak i osób trzecich. Dlatego tak ważne jest zapobieganie znużeniu oraz jego skutkom.

 

Duża rolę w walce z monotonią w pracy odgrywa sam pracodawca. Jest on bowiem zobowiązany, aby przy pomocy odpowiednich środków, zminimalizować jej uciążliwość. W Kodeksie Pracy istnieje zapis mówiący o obowiązku dostosowania miejsca oraz charakteru wykonywanej pracy, w celu zmniejszenia jej negatywnych skutków. Pracodawcy mogą zostać narzucone pewne zmiany, do których musi się zastosować. W przypadku pracy siedzącej, zaleceniem dla pracownika może być wykonywanie ćwiczeń ruchowych. Dla pracowników fizycznych zaś dobrym pomysłem będzie urządzenie przez pracodawcę specjalnego pokoju przeznaczonego do relaksu, wypoczynku i integracji. Oprócz tego, szef danej firmy może zorganizować specjalne szkolenie lub warsztaty, których celem będzie przybliżenie pracownikom metody zapobiegania monotonii i minimalizowania jej skutków.

 

Jeżeli czujesz zawodowe wypalenie, a podczas wykonywanych zadań zawsze dopada cię znużenie, zgłoś się z tym problemem do swojego pracodawcy. Poproś o zmianę miejsca pracy czy poszerzenie zakresu wykonywanych obowiązków. W interesie pracodawcy powinno leżeć twoje dobre samopoczucie oraz jakość i wydajność pracy.

Zakupy grupowe - DobreZabawki Zakupy grupowe - Groupon Zakupy grupowe - Infobuzer Zakupy grupowe - RtvAgdOutlet Zakupy grupowe - Sporti Zakupy grupowe - TaniaKsiazka

 

  Przeczytałem/am oraz akceptuję regulamin oraz politykę prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w celach reklamowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach statystycznych i marketingowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych [pełna treść klauzuli]