Wybierz swoje miasto: także ogólnopolskie tylko lokalne

kategoria: Medycyna   dodane: 25/06/2020
W dobie pędzącego świata mamy coraz większy problem z zapewnieniem sobie odpowiedniej dawki relaksu. Chwile wytchnienia postrzegane są jako zmarnowane i nic nieznaczące dla naszego życia. Brak odpoczynku wpływa natomiast na gorsze samopoczucie, większą podatność na stres, a w skrajnych przypadkach fizyczne wycieńczenie organizmu. Wraz z brakiem odpoczynku, pozbawiamy się również możliwości oczyszczenia głowy z nieustannie kłębiących się myśli, emocji i lęków. Dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego taka praktyka jest niezwykle potrzebna. Usuwa napięcia z ciała i pomaga przywrócić organizm do stanu równowagi. Jak się zrelaksować i dać odetchnąć naszemu ciału? Oto 5 metod.

1. Medytacja

 

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wyciszenia organizmu. Stosowany przez wielu psychologów, już od dawna nie jest domeną żadnej konkretnej religii. Stanowi natomiast docenianą przez wielu metodę relaksu. Na czym polega? Medytując należy usiąść w wygodnie na podłodze (np. po turecku) oraz wyprostować plecy. Następnie skupić się na prawidłowym i pełnym oddychaniu, jednocześnie rozluźniając mięśnie ciała. Należy pozostać w podobnej pozycji, ignorując pojawiające się myśli, a jedynie przyglądając się im z pozycji obserwatora. Czas trwania medytacji zależy od indywidualnych potrzeb. Wraz z doświadczeniem może się on wydłużać.

Medytacja obniża ciśnienie, łagodzi stres oraz ból. Ma także zbawienny wpływ na umysł. Pomaga w leczeniu lęków i depresji, gdyż podczas niej mózg wytwarza serotoninę. Poprawia również pamięć i wspomaga uczenie się.

 

2. Rozmowa

 

Relacje międzyludzkie pozytywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Jeżeli zbudowane są na poczuciu bezpieczeństwa oraz zaufaniu, przynoszą wiele korzyści oraz radość. Rozmowa z bliską osobą może być dobrym sposobem na „oczyszczenie” głowy. Opowiadanie o swoich uczuciach i emocjach wymaga ich sformułowania i określenia. Jest to pierwszy, dobry krok do zrozumienia siebie i uprania się z mętlikiem w głowie. Wyrzucenie z siebie myśli może być wystarczające, przez co nasz rozmówca zobowiązany jest jedynie do cierpliwego i uważnego wysłuchania. Natomiast może on także udzielić rady oraz spojrzeć na sytuacje z innej perspektywy. Reinterpretacja wydarzeń może okazać się łatwiejsza przy pomocy bliskiego.

 

3. Joga

 

Podobnie jak medytacja, joga nie musi być związana z praktykami religijnymi. Traktowana jako zwykłe ćwiczenia również przyniesie wiele korzyści. Jak wiadomo, dobre samopoczucie psychiczne wiąże się także ze zdrowym stanem ciała. Joga to zestawy poszczególnych ćwiczeń i pozycji, głównie rozciągających. Oprócz tego, kładzie ona również nacisk na prawidłowy i kontrolowany oddech. Co daje joga? Podobnie jak medytacja obniża stres i wspomaga leczenie depresji. Likwiduje bóle mięśni i stawów, a także uelastycznia ciało. Oprócz tego usprawnia pracę serca, przyspiesza metabolizm i funkcjonowanie układu krążenia.

 

4. Dziennik

 

Jest to alternatywa dla rozmowy. Zapisując regularnie swoje myśli, pozbywasz się ich oraz interpretujesz na nowo. Dodatkowo jesteś w stanie zaobserwować zmiany, które zaszły w twoim zachowaniu i porównać obecne odczucia z tymi z przeszłości. Pisząc dziennik nie narażasz się na oceny swojego zachowania oraz nie odczuwasz dyskomfortu dzielenia się nim z drugim człowiekiem. Zapisanie swoich myśli pomaga je uporządkować oraz określić. Stają się one wówczas realnymi tworami, którym nadajesz określony kształt. To pozwoli się z nimi oswoić i zrozumieć. Nade wszystko jednak pozbyć się ich z głowy.

 

5. Książka

 

Może być fabularna, bądź fantasy. Każda z nich przeniesie cię w inny świat, przez co zapomnisz o problemach. Jest jednak inny sposób, który może pomóc ci sobie z nimi poradzić. Mowa tu o książkach psychologicznych oraz tych wspomagających samorozwój. Istnieje wiele tytułów, które z powodzeniem poruszają tematy walki ze stresem czy relaksacji. Poznane w nich mechanizmy mogą pomóc ci w walce z codziennymi wyzwaniami. Ponadto przybliżą nieco psychologię ludzkiego umysłu, przez co zrozumiesz własne zachowanie. Samoświadomość jest bardzo ważna i niezbędna do uzyskania harmonii i wyciszenia organizmu.

Zakupy grupowe - DobreZabawki Zakupy grupowe - RtvAgdOutlet Zakupy grupowe - Sporti

 

  Przeczytałem/am oraz akceptuję regulamin oraz politykę prywatności

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w celach reklamowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach statystycznych i marketingowych [pełna treść klauzuli]

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych [pełna treść klauzuli]